Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Čeští vojáci obdrželi vyznamenání na Dnech NATO

PUBLIKOVÁNO: 24/09/2014

Čtveřice pilotů a dva příslušníci protiletecké obrany dnes dostali zvláštní ocenění z rukou představitelů českých ozbrojených sil a společnosti Saab. Slavnostní předání se uskutečnilo na ostravských Dnech NATO za přítomnosti ministra obrany ČR Martina Stropnického.

 

Piloti Vzdušných sil Armády ČR major Michal Daněk, kapitán Ervín Ehm, major Tomáš Merta a major Martin Pelda byli vyznamenáni za dosažení 1000 hodin nalétaných na nadzvukových stíhacích letounech JAS-39 Gripen.

„Schopnosti a zkušenosti českých stíhacích pilotů jsou obdivuhodné. Jsme hrdí na to, že jim prostřednictvím Gripenů poskytujeme vše potřebné, aby své umění naplno využili,” říká Tobias Wennberg, senior viceprezident a ředitel pro střední a východní Evropu společnosti Saab AB, která stroje vyrábí. Pilotům poblahopřál také velitel švédského letectva Micael Bydén, jenž vyzdvihl vysokou úroveň spolupráce obou zemí.

Křišťálové plakety převzali také četař Zdeněk Kraus a desátník Ladislav Novotný, nejlepší operátoři systému protivzdušné obrany RBS 70.

„Dostat se mezi dva nejlepší operátory RBS 70 je známka světové úrovně,” říká Mats Fagerberg, viceprezident společnosti Saab pro střední a východní Evropu v segmentu pozemních systémů. „Toto ocenění představuje maximální důkaz o trpělivosti, výdrži a rychlém myšlení, které v práci se systémem prokazují.“

Společnost Saab je hlavním partnerem Dnů NATO, které probíhají 20. a 21. září na letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Kromě účasti Gripenů na statických i dynamických ukázkách zde Saab navíc předvádí také systém SAVIT (virtuální simulátor ručních zbraní).

V oblasti střední Evropy má Saab významné zastoupení. Česká republika i Maďarsko provozují flotilu čtrnácti nadzvukových stíhacích letounů Gripen, plně interoperabilních v rámci NATO. Gripen je dále uváděn na trh na Slovensku, v Bulharsku a Chorvatsku. V České republice Saab rovněž provozuje závod na vývoj a výrobu virtuálních simulátorů.


Dnes je 10. 12. 2018 20:26

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP