Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Dispečeři letů helikoptér na ropné plošiny v Severním moři získali další „pár očí”

PUBLIKOVÁNO: 18/03/2016

Sledovací systém ERA monitoruje lety vrtulníků zásobujících plošiny pro těžbu ropy u holandského pobřeží. Tento unikátní projekt, na němž ERA spolupracovala s firmou Saab, slouží Nizozemskému řízení letového provozu LVNL. Jeho dispečeři jsou nyní schopni sledovat veškerý pohyb helikoptér v oblasti o velikosti 30 tisíc čtverečných mil od výšky 15O metrů až do 15 kilometrů nad mořem. ERA systém představila veřejnosti minulý týden na světové výstavě leteckých technologií World ATM Congress v Madridu.

 

ERA oznámila, že její multilaterační sledovací systém MSS v nizozemských teritoriálních vodách má za sebou rok úspěšných testů a byl nasazen do ostrého provozu. Systém poskytuje řídícím v centrále na letišti Schiphol informace o přesné poloze helikoptér létajících na ropné plošiny podél severozápadního pobřeží Holandska. Řešení, které operátorům letového provozu vrtulníků ERA poskytla, bylo dodáno na základě společné smlouvy se švédskou firmou Saab, a výrazně zvýšilo bezpečnost všech letových operací v oblasti ropných polí.

„Helikoptéry operující v regionu těžby ropy a plynu můžeme nyní sledovat už od nízkých letových hladin, což neuvěřitelně zlepšilo přehled našeho letového informačního centra a tím bezpečnost leteckého provozu nad Severním mořem,“ uvedl Jurgen van Avermaete, manažer Nizozemského řízení letového provozu.

Většina vzdušného prostoru nad ropnými plošinami vzdálenými od pobřeží nebyla pokryta radarem a nizozemští dispečeři tak museli spoléhat jen na rádiovou komunikaci s piloty vrtulníků. Potřebovali odolný a levný systém, který by jim doslova umožnil vidět, co se nad mořem děje, a proto se rozhodli pro řešení od české firmy.

Celý projekt byl pro techniky ERA velkou výzvou. Její systémy se běžně používají v 57 zemích světa, jenže systém přijímající signály nad masou vody se chová jinak než nad pevninou. Ropné plošiny se navíc kvůli vrtům chvějí a Severní moře má velmi drsné klima, které vystavuje použité materiály značné zátěži. Aby dosáhli požadovaných výsledků na přesnost sledování, instalovali 17 stanic přímo na ropných plošinách a tři další na pobřeží a blízkých ostrovech. Antény jsou propojeny do centrální stanice umístěné v sídle LVNL na letišti Schiphol v Amsterdamu.

Systém ERA kombinuje dvě technologie: multilateraci a ADS-B a používá malé bezúdržbové stanice, které se na rozdíl od radarů netočí a spotřebovávají minimum energie. Ty jsou schopny díky matematickému výpočtu ze signálů vysílaných letadlem určit jeho přesnou 3D polohu a tu zobrazit na displejích kontrolní věže. 


Dnes je 10. 12. 2018 21:34

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP