Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA bude modernizovat systém pro sledování letového provozu na letišti v Budapešti

PUBLIKOVÁNO: 02/04/2015

Pardubická firma ERA získala zakázku na modernizaci svého letištního sledovacího systému, který pomáhá s řízením provozu na mezinárodním letišti Franze Liszta v maďarském hlavním městě Budapešti. Smlouva je součástí projektu nadnárodní firmy Indra Navia na vybudování takzvané “virtuální věže”, který umožní leteckým dispečerům HungaroControlu řídit letecký provoz na dálku. ERA smlouvu podepsala v průběhu nedávno skončené výstavy civilního letectví World ATM Congress v Madridu.

 

Podle kvalifikovaných odhadů počet letů nad Evropou vzroste do roku 2030 na téměř 14 milionů ročně. Maďarské řízení letového provozu HungaroControl se proto rozhodlo investovat do nejmodernějších technologií, které umožní řídit dění na budapešťském letišti dálkově - tedy nikoliv z klasické řídící věže, ale přímo z jeho sídla. Součástí projektu je také upgrade multilateračního systému firmy ERA, který již od roku 2006 přispívá k bezpečnému pohybu letadel i vozidel v perimetru letiště.

„Účast firmy v tomto projektu si pokládáme za čest. Koncept virtuálních řídicích věží ovládajících letecký provoz na dálku je nyní nejnovější hit mezi evropskými organizacemi řízení letového provozu a my jsme rádi, že náš dlouholetý zákazník HungaroControl zahrnul do implementace této progresivní technologie jako nezbytnou součást také náš systém,” uvedl generální ředitel ERA Viktor Sotona.

Na projektu, který má být dokončen v březnu příštího roku, se podílejí i další firmy, z Norska, Maďarska a Kanady, které dodají a nainstalují nový radar, kamerový systém a komplexní letištní řídicí systém. ERA poskytne HungaroControlu novou centrální stanici a vylepšenou síť multilateračních antén. Zákazník tak získá spolehlivý systém poslední generace; podobné již fungují na celosvětově významných letištích v Pekingu, Jakartě, Aucklandu, Hamburgu či Kuala Lumpuru.


O letišti Franze Liszta v Budapešti

Mezinárodní letiště pojmenované podle nejslavnějšího maďarského skladatele Franze Liszta (též známé jako Ferihegy) je největší ze všech letišť v zemi a slouží především dvoumilionové Budapešti. Je základnou aerolinek Ryanair a Wizz Air a loni jeho branami prošlo devět milionů cestujících, což představuje nárůst o 7.5% ve srovnání s rokem 2013. HungaroControl je národní organizace řízení letového provozu, která má kromě vzdušného prostoru Maďarska na starost také blízké Kosovo. 


Dnes je 10. 12. 2018 20:26

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP