Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA byla vybrána britským Úřadem pro letectví do mezinárodního výzkumného týmu pro vývoj nejnovější radarové technologie

PUBLIKOVÁNO: 20/03/2014

ERA Pardubice uspěla v tendru Úřadu pro civilní letectví Spojeného království (UK CAA), který hodnotil možnosti nově vyvíjených sledovacích technologií nahradit stávající radary. Firma se tak stala součástí týmu, který bude pracovat v programu placeném britskou vládou na uvolnění vysílacích pásem, které se dosud využívaly pro radarové vysílání.

Britská vláda slíbila komerčnímu sektoru uvolnit pásmo vysílacího spektra od 500 MHz do 5 GHz pro mobilní operátory a další veřejné služby do roku 2020. Část tohoto pásma je ale nyní vyhrazena pro primární sledovací radary, které slouží k navigaci letadel a lodí a pro bezpečnostní operace ozbrojených sil. Úřad proto hledal partnery schopné dodat takzvané nekooperativní sledovací systémy, které pro své fungování tyto vysílací frekvence nepotřebují a které by dokázaly stávající radary nahradit. A jeden takový právě vyvíjejí i výzkumníci firmy ERA.

ERA nedávno představila pasivní alternativu k primárnímu aktivnímu radaru  - systém založený na technologii Pasivní koherentní lokace. S ním se zúčastnila tendru UK CAA a byla vybrána pro další spolupráci v jeho mezinárodním týmu. ERA věří, že tato nová technologie nejenže umožní uvolnit vysílací pásmo podle plánu Velké Británie, ale dále vylepší sledovací možnosti v oblasti řízení letového provozu nad jejím územím.

Pro českou firmu je to velká výzva – její systém pasivní sledovací technologie musí být dokončen a vylepšen tak, aby se z demonstrátoru stal obchodovatelným průmyslovým výrobkem, a to vše k datu, které bylo vládním programem stanoveno pro uvolnění vysílacího pásma. Tento program pod anglickým názvem The S-Band Spectrum Release Programme má za úkol spojit síly výzkumných center a vývojových firem, jako je ERA, z celé Evropy, aby potřebný systém vymyslely a dodaly.

ERA se při soutěži pro výběr vhodných členů výzkumného týmu mohla opřít a o skvělé reference – její práci britský letecký úřad UK CAA dobře zná. Systémy ERA fungují na několika britských letištích a nedávno byl jeden z nich certifikován jako plnohodnotná náhrada sekundárního radaru.

O britském Úřadu civilního letectví UK CAA

United Kingdom Civil Aviation Authority (UK CAA) je statutární organizace se sídlem v Londýně, která stanovuje pravidla pro civilní řízení letového provozu ve Spojeném království. 


Dnes je 10. 12. 2018 20:29

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP