Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA podepsala kontrakt v Moldávii. Dispečeři získají přehled o leteckém provozu nad celým jejím územím

PUBLIKOVÁNO: 28/01/2015

Na konci minulého roku získala pardubická firma ERA důležitou zakázku. Vyhrála v tendru na celoúzemní pokrytí vzdušného prostoru Moldavské republiky, navíc nainstaluje i letištní systém zvyšující bezpečnost pohybu strojů na mezinárodním letišti v hlavním městě Kišiněvě. Moldávie je po Litvě, Estonsku, Ázerbájdžánu, Tádžikistánu a Arménii další zemí v postsovětském regionu, kde se firmě podařilo uchytit.

 

Moldávie doposud využívala ke sledování letového provozu nad svým územím pouze letištní radar na centrálním letišti v Kišiněvě doplněný daty z radarů z okolních zemí. Proto se Moldavské řízení letového provozu MoldATSA rozhodlo investovat do levnější technologie multilaterace a díky síti stanic rozmístěných po celé Moldávii získat lepší přehled o přesné poloze a pohybu letadel. Zvláště ve středu země, který je hornatý, se řešení od firmy ERA ukázalo jako velmi výhodné.

“Výběr firmy ERA pro tento projekt je výsledkem výběrového řízení, ve kterém vyhověla všem požadavkům stanoveným v tendru a při hodnocení nabídek dosáhla nejlepších výsledků ve všech kritériích. Zkušenosti s řešením WAM v obtížných terénních profilech a zvláště reference z jiných zemí, kde jsou systémy ERA využívány, byly klíčovým faktorem pro naše rozhodnutí svěřit tento důležitý projekt právě společnosti ERA”, uvedl Sergej Sandu, technický ředitel MoldATSA.

ERA nabídla organizaci MoldATSA své osvědčené řešení sestávající z multilateračního systému s GPS funkcionalitou a to ve vylepšené verzi NEO. Navržená konfigurace sítě sestává z 26 pozemních stanic a splňuje standardy evropské organizace Eurocontrol. Celý proces byl velmi rychlý: během podzimu byla podepsána smlouva, tým ERA vyjel vytipovat příhodné lokality pro umístění sledovacích stanic a těsně před Vánoci proběhlo i tovární testování obou systémů.  Dokončení projektu se očekává v půlce letošního roku.

Za moldavskou stranu kontrakt podepsali MoIdATSA a lokální firma BASS Systems SRL. Nejnovější, již 55. zákazník firmy - MoIdATSA je statní podnik zodpovědný za řízení letového provozu na národní úrovni. Spolupracující firma BASS má za úkol vybudování infrastruktury včetně natažení optických vláken a instalace mikrovlnných pojítek. 

Kišiněvské mezinárodní letiště, ležící 13 kilometrů od hlavního města, je nejrušnějším dopravním uzlem v Moldávii a domovským přístavem moldavských státních aerolinek Air Moldávie. Během posledních deseti let zažilo značný nárůst počtu letů dík rozvíjející se ekonomice této postsovětské republiky, a proto se jeho vedení rozhodlo pořídit novou sledovací technologii, a tím snížit riziko případných střetů letadel a pozemních vozidel na přistávacích drahách a zlepšit povědomí o hustotě provozu v okolí letiště.


Dnes je 10. 12. 2018 20:28

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP