Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA podepsala smlouvu na dodání systému pro letiště Pudong v čínské Šanghaji

PUBLIKOVÁNO: 15/05/2015

Pardubická firma ERA byla vybrána v tendru jako dodavatel sledovacího systému pro šanghajské letiště Pudong. Kontrakt za čínskou stranu podepsalo řízení letového provozu pro region východní Číny, spolupracovat bude ERA s přední čínskou leteckou firmou Nanjing LES Information Technology. Podobný systém, jehož specialitou je schopnost navádět letadla na dvě paralelní dráhy najednou, již od OH 2008 funguje v hlavním městě Pekingu.

Šanghajské letiště zažilo v minulém desetiletí bezprecedentní růst. Zátěž a dopravní ruch vzrostly natolik, že stávající technologie již nestačily a bylo třeba je doplnit mimo jiné o pasivní sledovací systém na bázi multilaterace, který díky své přesnosti napomáhá zvýšit propustnost a bezpečnost letiště. Systém NEO, se kterým firma ERA zakázku vyhrála, je schopen sledovat všechny stroje v perimetru letiště a zároveň určit polohu letadel tak přesně, že mohou při přistání používat dvě souběžné ranveje zároveň, což velice zefektivňuje letový provoz.

Čínské řízení letového provozu vyhodnotilo všechny nabídky na trhu a vybralo tandem firem LES a ERA, aby dodal komplexní systém pro řízení letového provozu na letišti Pudong. ERA měla výhodu, že již na čínském trhu uspěla – obdobný systém od roku 2008 bezproblémově funguje na letišti v Pekingu, které si jej objednalo pro zvýšení bezpečnosti velkého počtu cestujících v době letních Olympijských her.  „Požadavky čínské strany byly opravdu náročné na přesnost a pokrytí sledovaného území, ale náš systém nejenže vyhověl teoretickým předpokladům, ale hlavně již své přednosti prokázal v praxi. Proto ERA výběrové řízení pro Pudong vyhrála,” uvedl generální ředitel firmy Viktor Sotona.

Systém bude mít celkem 35 stanic sledujících letadla na zemi i ve vzduchu v okolí letiště a bude dodávat data o jejich poloze letovým dispečerům. Projekt by měl být ukončen v roce 2016 a zajistit lepší přesnost, obnovu dat i spolehlivost v případě výpadku systému za podstatně nižší pořizovací i udržovací náklady, než by byl schopen tradiční radar.

Šanghajské mezinárodní letiště Pudong je hlavní letiště pro oblast Šanghaje a významný letecký uzel pro tuto část Asie. Má dva hlavní terminály pro pasažéry a tři paralelní přistávací dráhy. Počet cestujících i objem přepraveného nákladu exponenciálně roste, podle statistiky jde o třetí největší letiště na světě co do objemu přepravy nákladu a 19. nejrušnější v počtu pasažérů – loni jich prošlo branami letiště 52 milionů.


Dnes je 10. 12. 2018 20:26

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP