Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA podepsala smlouvu s NATO na dodávku dvou vojenských systémů VERA-NG

PUBLIKOVÁNO: 13/05/2014

12. května byla v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu slavnostně podepsána smlouva mezi NATO Communications and Information Agency (NCIA) a českou společností ERA a.s. na dodávku pasivního sledovacího systémů páté generace VERA pro potřeby vojsk Severoatlantické aliance. Předmětem dodávky jsou dvě mobilní soupravy VERA-NG a logistická podpora na 10 let včetně školení operátorů.

Vítězná nabídka společnosti ERA a.s. byla vybrána prostřednictvím mezinárodního výběrového řízení NATO, do kterého se přihlásilo 28 firem z 10 aliančních zemí. Již v rámci vyhodnocování nabídek se ERA a.s. jako jediná dostala až k fázi reálné ukázky systému VERA-NG v praxi. Armáda České republiky, která tento pasivní radiolokační systém dlouhodobě využívá, zabezpečila během cvičení obsluhu systému i oblety vojenských letadel, které systém nejen vidí, ale také přesně identifikuje.

Zakázka je financována z Programu bezpečnostních investic NATO a měla by být dokončena v létě 2018. Pořizované pasivní sledovací systémy představují prvotní zavedení této pokročilé technologie do NATO a budou součástí širšího aliančního systému pro řízení vzdušných operací umístěného na severoitalské základně Aliance.

Slavnostního podpisového aktu se zúčastnili generální manažer agentury NCIA Koen Gijsbers, generální ředitel firmy ERA Viktor Sotona a pracovníci Stálé delegace ČR při NATO v Bruselu.

„Jedná se o významný úspěch naší společnosti, kterým se završuje mnohaleté úsilí ve spolupráci s NATO. Projekt je v první řadě významná mezinárodní reference, která nám pomůže otevřít cestu k dalším zákazníkům. Pro ERA tato zakázka dále znamená příležitost k růstu, rozšiřování kapacit a otevírání nových pracovních pozic,“ uvedl Viktor Sotona, generální ředitel ERA.

ERA je první společností ze zemí bývalého východního bloku, která uspěla v silné mezinárodní konkurenci v tendru na nákup radiolokačních technologií přímo vypsaným centrálou NATO. Uzavíraný obchod je zároveň jedním z nejvýraznějších úspěchů českého průmyslu v zakázkách pro NATO. 

„Ještě před vstupem České republiky do aliance NATO začalo definovat požadavky na nový systém protivzdušné obrany, který se opírá o mix senzorů. Jedním z nich je právě pasivní sledovací systém typu VERA. NATO klade velký důraz na mobilitu a schopnost přepravy standardními dopravními letouny aliance a požaduje vysokou klimatickou odolnost a spolehlivost systému,“ dodal Sotona.

Doposud ve vysoce konkurenčním prostředí zakázek pro NATO výrazněji uspěla společnost Montservis Praha, a.s., která se podílela na modernizaci letecké základny v italském Avianu, společnost Karbox s.r.o, která dodává pro NATO speciální kontejnery, a stavební firmy, které se podílely na dostavbě leteckých základen v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou, skladů pohonných hmot v Heřmanově Městci či objektů pro spojovací jednotku NATO v Lipníku nad Bečvou. 


Dnes je 10. 12. 2018 21:08

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP