Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA přispěla k vybavení nejkrásnějšího letiště na světě v Singapuru

PUBLIKOVÁNO: 20/12/2013

Changi International Airport v městském státě Singapur je považováno za nejkrásnější letiště na světě a bylo opakovaně ověnčeno cenami za svůj ekologický přístup a zelení překypující prostředí pro pasažéry. Aby patřilo také k nejbezpečnějším, objednal si úřad civilního letectví Civil Aviation Authority of Singapore letištní přehledový systém od firmy ERA, jehož rozšíření bylo oficiálně dokončeno počátkem letošního prosince.

Letiště Changi pojmenované podle jedné ze singapurských čtvrtí je nejen jedno z nejpůvabnějších, ale také největších světových letišť  - dle počtu pasažérů druhé nejvytíženější v Asii a sedmé na světě a stále roste. Ročně jím projde 51 milionů cestujících, denní rekord je 180 tisíc lidí za 24 hodin. Luxusní budovy tří obrovských terminálů plné koberců, vodopádů a zeleně jsou proslavené botanickým zahradami se sbírkami stovek druhů orchidejí, kaktusů, masožravých rostlin a exotických motýlů.

Nové budovy a velký počet pojezdových drah způsobily, že síť pozemních stanic MSS od firmy ERA fungující zde od roku 2006 již nebyla schopna zajistit dokonalý přehled a vidět na všechny stojánky, k nimž letadla zajíždějí, a proto byl na základě kontraktu z června 2012 původní systém rozšířen o dalších 13 pozemních stanic na celkový počet 34. Systém je schopen sledovat letadla do vzdálenosti čtyř námořních mil od letiště, navádět je na přistání a mít pod kontrolou veškeré pohyby letounů po všech ranvejích a letištních plochách. Pro sledování pohybu vozidel je navíc využívána stovka majáčků SQUID umístěných na střeše tahačů, autobusů, vozíků se zavazadly apod.

Primárním kontraktorem pro zakázku byla firma CISS (Commercial Industrial Supplies Services), s níž ERA spolupracovala zvláště na zajištění dokonalé statiky všech systémů, která byla přísně hlídána místními úřady. Dodaný systém musel být navíc velmi odolný vůči vysokým teplotám a snášet dobře vlhko. Tropické bouře v době monzunových dešťů přinášejí takové množství přívalových srážek, že všechny stanice musejí být zcela vodotěsné.

Stát – město Singapur

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Název je odvozen ze sanskrtu a v překladu znamená Lví město. Počet jeho obyvatel se blíží 5 milionům, jeho ekonomický význam asijského tygra je však mnohem větší, což dokazuje i vytíženost letiště. Statistika z května 2013 ukázala, že Changi přijímá lety stovky různých leteckých společností, odbavuje 6 400 letů týdně a spojuje Singapur s 250 městy v 60 zemích. Letiště Changi obdrželo dosud 430 nejrůznějších cen (například Green Mark Gold), především za svůj unikátní přístup k životnímu prostředí – má speciální program pro šetření energiemi a nakládání s odpady. Tresty za porušení pravidel jsou přísné i pro pasažéry - za znečišťování prostor letiště či kouření se mohou dočkat vysoké pokuty. 


Dnes je 10. 12. 2018 20:58

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP