Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

ERA započala stavbu nového sídla. Výzkumné centrum vyroste na okraji Pardubic do dvou let

PUBLIKOVÁNO: 02/07/2015

Minulý pátek byla slavnostním položením základního kamene započata stavba nového výzkumného centra společnosti ERA. Projekt již má stavební povolení, do země se „kopne“ počátkem příštího měsíce. Ambiciózní stavba hlavního sídla pro 190 zaměstnanců bude korunou proměny celého areálu firmy, kde již stojí několik výrobních hal.

 

„Mám radost, že firma získá důstojné sídlo a naši zaměstnanci konečně budou mít nejlepší podmínky pro vývoj nových technologií, na kterých stavíme svou budoucnost,“ uvedl generální ředitel ERA Viktor Sotona.

Architektonický ateliér Bíza, Hilský, Táborský architekti, s.r.o., zvítězil v soutěži čtyř nabídek s návrhem čtyřpodlažní budovy nepravidelného půdorysu připomínajícího nepravidelnou vločku. Má čtyři křídla o celkovém opsaném rozměru 43 na 32 metrů. Prostory mezi jednotlivými rameny vyplní zelené oázy určené k odpočinku typu atrium či patio (tedy budovou z několika stran chráněné zahrádky), přičemž bude částečně využita vzrostlá zeleň na pozemku.

Objekt bude situován na dosud volné parcele poblíž stávajícího vjezdu do výrobního areálu ERA, na místě s maximálním využitím slunečního svitu po celý rok, všechny prostory budou osvětleny denním světlem. Čtyři podlaží o celkové výšce 15 metrů a ploše 860 metrů čtverečných na každém patře nabídnou pohodlí až 190 zaměstnancům, což poskytuje určitou rezervu pro přijímání dalších lidí. Specialitou objektu je střecha se speciálním stožárem, která je navržena tak, aby zde mohly být umístěny antény potřebné pro testování pasivně radiolokačních systémů, které firma vyrábí.

Designově nejpřitažlivější devízou objektu je jeho skleněný obvodový plášť, který skryje železobetonový skelet. Sklo je často použitým materiálem také ve sdílených interiérech, například na schodištích. Společné prostory interiéru budou graficky vyzdobeny motivy abstraktních obrazců tvořených trajektoriemi leteckého provozu. Délky chodeb a výška schodišť jsou minimalizovány, aby vzájemný styk zaměstnanců byl co nejjednodušší. Technologicky bude budova na špici současných stavebních možností co do regulovatelného vytápění, možností klimatizace a řešení stále teploty a vlhkosti.


Dnes je 10. 12. 2018 20:45

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP