Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Letouny CASA potvrdily svou schopnost plnit mise do Afghánistánu

PUBLIKOVÁNO: 11/04/2013

Armáda ČR poprvé využila letoun CASA C-295M k přepravě vojáků a matriálu do Afghánistánu. OMNIPOL, a. s. (dále jen Omnipol) jako zprostředkovatel dodávek těchto strojů vítá nejen to, že se tím prakticky podařilo popřít opakovaná tvrzení, že letouny CASA není možno do afghánské mise zapojit, ale i fakt, že provoz letounů znamená i značnou úsporu nákladů. Letoun středního doletu zvládl trasu dlouhou 5300 kilometrů mezi letištěm ve Kbelích a afghánským Kábulem s jedním mezipřistáním v gruzínském Tbilisi. Prokázalo se tak, že letouny CASA jsou schopny zajistit bezpečnou přepravu personálu a potřebné techniky při zahraničních operacích Armády ČR.

„Ačkoli česká armáda počítala s letouny především pro přepravu zásob mezi jednotlivými základnami na místě, opakovaně jsme říkali, že letouny CASA jsou schopny i dlouhých letů mezi Prahou a Kábulem a zajišťovat logistickou podporu českému kontingentu v Afghánistánu,“ říká Michal Hon, generální ředitel společnosti Omnipol, „a těší nás, že naše tvrzení teď potvrdila samotná praxe, což je nejpřesvědčivější.“ Schopnosti letounů CASA potvrdil i náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel.

Armáda ČR se rozhodla využít letouny CASA na misi do Afghánistánu i za neukončených vojskových zkoušek systému pasivní obrany. Zcela bez něj už dlouhou dobu na obdobných strojích létají do stejné oblasti i ostatní armády. „Společnost Omnipol v součinnosti s dodavatelem, španělskou společností Airbus Military (dříve EADS), samozřejmě stále intenzivně řeší, jak systém pasivní ochrany DAS kompletně zprovoznit, a dostát tak všem požadavkům, vyplývajících ze zakázky na pořízení transportních armádních letounů středního doletu,“ dodává Michal Hon.

„Velmi nás potěšilo i to, že velitel 24. základny dopravního letectva AČR Jiří Vávra potvrdil také naše tvrzení o ekonomických výhodách provozování letounů CASA,“ doplňuje ředitel projektů Omnipolu Jan Svoboda, „armáda uvádí, že oproti Airbusu ušetřila téměř polovinu nákladů, což souhlasí s naším dřívějším tvrzením, že při plnění běžných úkolů jsou letouny CASA velmi ekonomické, a to nejen ve srovnání s Airbusy, ale i se stroji Spartan a samozřejmě i vůči zastaralému typu An-26.To má obrovský význam v době rozpočtových škrtů a globálního zpomalení hospodářství.“

Letouny CASA jsou pravidelně nasazovány do přepravních misí. V minulém roce se jednalo například o stahování českých jednotek z Kosova, přepravu humanitární pomoci po záplavách v Albánii a po občanské válce v Libyi či transport koní Převalského do Mongolska. Letouny CASA jsou využívány i k přepravě ústavních činitelů ČR. AČR se stroji CASA zajišťovala také v rámci programu ATARES přepravu maďarských jednotek do Kosova. 


Dnes je 10. 12. 2018 21:24

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP