Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Náčelník Generálního štábu Armády ČR se seznámil s alternativní radiolokací

PUBLIKOVÁNO: 12/12/2012

V posledním listopadovém týdnu přivítala pardubická společnost ERA na oficiální návštěvě náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučíka Petra Pavla a jeho tým. Hlavním tématem společného setkání bylo představení společnosti a alternativních možností radiolokace, jejichž výzkumu a vývoji se ERA věnuje a které se do budoucna mohou stát významnou součástí protivzdušné obrany jednotlivých států NATO.

V rámci připraveného programu seznámili odborníci ERA generála Pavla a ostatní vojenské specialisty se zajímavou historií bistatické radiolokace, na jejímž principu je založen vývoj distribuovaného multistatického radaru - jedné z možností alternativní radiolokace. Dalšími technologiemi nahrazujícími klasické radary jsou například slavný vynález firmy radiolokátor Věra nebo multisensorický dohledový systém MSS na bázi multilaterace, který se využívá k řízení letového provozu na letištích.

Součástí návštěvy generálního štábu v pardubické společnosti byla také praktická ukázka fungování systému PCL, nejnovějšího z multistatických radarů vyvíjených v ERA, a prohlídka výrobních prostor společnosti.

„Společnost ERA (a dříve Tesla) je pro armádu po desetiletí spolehlivým partnerem. Díky mimořádnému úsilí a umu jejích zaměstnanců se jí i v těžké konkurenci daří úspěšně držet a v některých případech i udávat krok vývoje pasivní radiolokace. Jsme hrdí na to, že ERA je a zůstává českou společností, a jsem přesvědčen, že s jejími výrobky bude armáda spojena po další desetiletí,“ řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Petr Pavel.

Distribuovaný multistatický radar má na rozdíl od tradičního radaru mnohem rychlejší obnovu vydávaných dat a schopnost pokrýt i komplikované terénní profily. Multistatický radar pracuje na bázi odrazu signálu od sledovaného cíle, který může být zajištěn buď vlastním ozářením cíle, nebo s využitím cizího ozáření cíle, například pomocí běžných rozhlasových FM nebo DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial) vysílačů.

Tyto poměrně nové technologie v oblasti radiolokace nabízejí velmi zajímavé využití ve vojenské oblasti, jako například účinnost proti Stealth technologiím, nízkou zranitelnost či dokonce nemožnost detekce (v případě cizího ozáření cíle). Neméně důležitou vlastností těchto alternativ jsou také nízké pořizovací náklady ve srovnání s primárními radary, které bude možné touto technologií v budoucnu nahradit. 


Dnes je 10. 12. 2018 20:26

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP