Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Radary Giraffe představily nové schopnosti obrany proti bezpilotním systémům

PUBLIKOVÁNO: 16/10/2015

Společnost Saab, dodavatel obranných a bezpečnostních řešení, předvedla a prokázala vylepšené schopnosti svého radaru Giraffe AMB v oblasti detekce nízko letících a pomalu letících malých cílů. Tato funkce (ELSS) umožňuje radarům Giraffe AMB provádět operace proti bezpilotním systémům (UAS) současně s výkonem plného spektra svých funkcí sledování vzdušného prostoru.

 

Nová funkce ELSS byla představena v dubnu v průběhu testů financovaných britskou vládou, při kterých byl hodnocen výkon radarů proti náročným vzdušným cílům v komplexním prostředí. Zkoušky se konají pod názvem „Bristow 15“ ve West Freugh ve Skotsku a jsou považovány za jediné svého druhu pořádané mimo USA.

Za šest dní vzlétly bezpilotní systémy proti radarům více než stokrát, v některých případech v počtu až šesti letounů v jeden čas. Giraffe AMB prokázaly jedinečné výkony proti nízko letícím a pomalu letícím malým vzdušným cílům. Systémy Giraffe AMB důsledně detekovaly, klasifikovaly a sledovaly nízko a pomalu letící bezpilotní systémy létající ve více a více komplexních taktických profilech, a to navzdory stovkám ptáků a náročnému rušení na pozadí z moře i souše. Současně radary Giraffe AMB zajišťovaly plné konvenční sledování vzdušného prostoru v rámci svého řádného nastavení.

“Saab nyní nabízí ELSS jakou součást škály schopností systémů Giraffe. To jim dává jedinečný záběr výkonu od malých bezpilotních letounů přes rakety a minometné střely až po tradičnější vzdušné cíle, ale to vše současně,” říká Anders Linder, ředitel divize povrchových radarů ve společnosti Saab.

Funkce ELSS automaticky identifikuje a klasifikuje nízko a pomalu letící cíle s mimořádnou přesností. Dokonce se jedná o tak nízko a pomalu létající bezpilotní systémy, jako jsou bezpilotní kvadrokoptéry modelářů. V průběhu zkoušek Bristow 15 byly použity cíle o radarovém průměru až 0,001 m2. Funkce ELSS od společnosti Saab, v kombinaci s nejmodernější technologií sledování cílů a novými technikami jejich klasifikace, posouvá hranice detekce malých cílů, a vytváří tak nový účelný koncept rozhraní mezi člověkem a strojem.

Přestože v tomto případě byla funkce ELSS demonstrována s radarem Giraffe AMB, může být od nynějška implementována do jakéhokoli radaru Giraffe od společnosti Saab. To znamená, že rodina radarů Giraffe získává mimořádnou schopnost současně detekovat a klasifikovat všechny typy letounů od balistických střel po velmi malé nepilotované systémy.


Dnes je 10. 12. 2018 21:37

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP