Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Saab se těší na pokračování spolupráce s českým letectvem

PUBLIKOVÁNO: 17/03/2014

Společnost Saab, dodavatel vojenských a bezpečnostních řešení, vítá rozhodnutí české vlády o schválení nové smlouvy na stíhací letouny JAS 39 Gripen. Saab je výrobcem Gripenu a vystupuje jako subdodavatel švédské vlády, která stroje pronajímá České republice. Smlouva byla schválena dnes, 12. března, na jednání české vlády.

Nadzvukové stíhací letouny Gripen vyráběné společností Saab, které jsou plně interoperabilní v rámci NATO, představují součást výzbroje českých vzdušných sil od roku 2005. Jejich pronájem vyprší letos. Nová smlouva znamená, že Česká republika bude nadále používat Gripeny, a to nejméně do roku 2026.

„Jsme velmi potěšeni, že se Česká republika rozhodla zůstat členem stále se rozrůstající rodiny uživatelů Gripenu,“ říká Tobias Wennberg, viceprezident a ředitel marketingu a prodeje pro Evropu a širší Blízký Východ. „Naše vztahy s českým letectvem jsou vynikající. Vždy jsme od českých pilotů Gripenů dostávali mimořádně dobrou zpětnou vazbu a těšíme se na pokračování plodné spolupráce.“

Stíhací letouny Gripen jsou v současné době kromě České republiky používány vzdušnými silami Jižní Afriky, Maďarska, Švédska a Thajska. V prosinci 2013 brazilská vláda oznámila výběr Gripenu NG pro brazilské letectvo s cílem nakoupit 36 Gripenů NG. Nákup 22 stíhacích letounů Gripen schválilo také Švýcarsko. Gripen je v současné době rovněž nabízen v Bulharsku a Chorvatsku. 


Dnes je 10. 12. 2018 21:33

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP