Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Seznamte se, Gripen E

PUBLIKOVÁNO: 20/05/2016

Společnost Saab, dodavatel obranných a bezpečnostních řešení, odhalila podobu stíhacího letounu nové generace Gripen E. Oproti předchozím verzím Gripenu má Gripen E významně vylepšený systém avioniky. Nový letoun může nést více zbraní a mít větší dolet díky silnějšímu motoru a možnosti nést větší objem paliva. Gripen E je vybaven sadou vysoce integrovaných a propracovaných čidel včetně radaru s aktivním elektronickým snímáním (AESA), systému infračerveného zjišťování a sledování (IRST), sady čidel pro elektronický boj (EW) a technologií datového spojení, které ve vzájemné kombinaci dávají pilotovi a spolupracujícím jednotkám přesně ty informace, které v danou chvíli potřebují.

 

Podoba Gripenu E byla odhalena za přítomnosti 500 hostů ve středu 18. května 2016. Mezi hosty nechyběli švédský ministr obrany Peter Hultqvist, velitel švédských vzdušných sil Mats Helgesson, velitel brazilského letectva Nivaldo Luiz Rossato a zástupci společnosti Saab, předseda představenstva Marcus Wallenberg, generální ředitel Håkan Buskhe a ředitel letecké divize Ulf Nilsson.

“Státy potřebují moderní protivzdušnou obranu pro uchování své národní suverenity. Náklady na ni však ve srovnání s ostatními výdaji ve společnosti musí být přiměřené. Proto Saab vyvinul pro Gripen E takové konstrukční a výrobní metody, aby došlo k současnému nárůstu schopností a poklesu nákladů,” říká generální ředitel Håkan Buskhe.

Gripen E vychází z úspěšné konstrukce předcházejících verzí. Gripen je moderní stíhací letoun vyvážené konstrukce, který je vybaven vším, co můžete žádat od víceúčelové stíhačky potřebné pro bojové situace budoucnosti. V roce 2019 začnou dodávky Gripenu příští generace pro Švédsko a Brazílii.

Systém Gripen v současnosti provozuje pět zemí: Švédsko, Jižní Afrika, Česká republika, Maďarsko a Thajsko. Gripeny objednala také Brazílie a předběžně byly vybrány také Slovenskem. Kromě toho je používá prestižní britská letecká škola ETPS jako platformu pro výcvik pilotů.


Dnes je 10. 12. 2018 21:59

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP