Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Švédský ministr obrany Peter Hultqvist navštívil Pardubice. Zajímal se o výrobky firmy ERA

PUBLIKOVÁNO: 13/02/2015

Oficiální delegace ze Švédského království navštívila koncem ledna sídlo výrobce pasivních radiolokátorů ERA v Pardubicích. Švédský ministr obrany Peter Hultqvist v doprovodu důstojníků švédských ozbrojených sil navštívil Českou republiku, aby navázali bližší spolupráci s českými politiky, armádními představiteli a exportéry obranných technologií. Po ukončení programu v Praze, jehož součástí bylo i setkání s českým ministrem obrany, přiletěli do Pardubic, kde absolvovali exkurzi ve firmě ERA a následně pokračovali na leteckou základnu do Čáslavi.

 

„Při příležitosti setkání s českým ministrem obrany jsem přivítal možnost navštívit také podniky z oblasti obranného průmyslu nabízející high-tech řešení, která nás zajímají,” uvedl Peter Hultqvist.

V Pardubicích ministra a jeho doprovod přivítali generální ředitel ERA Viktor Sotona a obchodní ředitel Ondřej Chlost. Návštěva započala krátkou prezentací vojenského výrobního programu firmy s důrazem na sledovací systém protivzdušné obrany VERA-NG a jeho nedávnou akvizici Severoatlantickou aliancí. Při komentované prohlídce výrobního areálu mohli hosté vidět proces montáže sledovacích systémů, funkční antény ve dvou verzích (na mobilní trojnožce i na 25metrovém stožáru) a živou ukázku sledování letového provozu nad republikou. Ministr a švédští důstojníci se živě zajímali o skutečnost, že VERA-NG dokáže pracovat i ve velmi obtížných klimatických podmínkách, spotřebuje málo energie a dokáže přesně identifikovat každé letadlo či loď na vzdálenost stovek kilometrů.

Posádka mobilního demonstrátoru Tichý strážce poté představila ministerské návštěvě poslední technologii, na které pracuje vývojové oddělení firmy. Systém příští generace MSPSR, který je pasivní obdobou primárního radaru, využívá pro sledování cílů obyčejné rádiové a televizní vysílání, a je velkou nadějí do budoucna jak pro protivzdušnou obranu, tak pro civilní použití proti teroristickým hrozbám.

Peter Hultqvist, od loňského roku švédský ministr obrany, je 57letý sociálně demokratický politik. Při své návštěvě Česka absolvoval program organizovaný českým ministerstvem obrany, který mimo jiné zahrnoval schůzku s jeho protějškem v české vládě Martinem Stropnickým, návštěvu několika firem a setkání se švédskými specialisty na bojové letouny Jas-Gripen na vojenském letišti v Čáslavi.


Dnes je 10. 12. 2018 20:26

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP