Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Systém RBS 70 NG byl úspěšně začleněn do výzbroje české armády a otestován

PUBLIKOVÁNO: 19/11/2015

Dodavatel obranných a bezpečnostních řešení, společnost Saab, se zúčastnil cvičení ostrých střeleb poblíž Českého Krumlova. Saab tak poprvé plně integroval systém RBS 70 NG do existujícího obranného systému zákazníka.

252. protiletadlový raketový oddíl Armády České republiky 26. října 2015 provedl ostré střelby s nejnovější generací raketového systému RBS 70 od společnosti Saab, systémem RBS 70 NG. Cvičení, které probíhalo ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku, zahrnovalo vypuštění několika raket, které úspěšně zasáhly své vzdušné cíle.

Kromě zhodnocení taktických a technických požadavků byla rovněž ověřena schopnost systému být plně integrován v rámci české protivzdušné obrany. Společnost Saab na tomto procesu úzce spolupracovala s místním průmyslem technologickou firmou Retia. Retia je původním výrobcem vybavení české armády v oblasti velení a řízení palby, bojových velitelských stanovišť a nového radarového čidla krátkého dosahu ‘Revisor.’

„Spolu s nízkou hmotností a integrovaným nočním viděním je jednou z největších výhod nového RBS 70 NG automatické sledování, které operátorovi umožňuje automaticky ‘zamknout’ cíl. Jemné míření rakety je prováděno systémem automaticky, což činí boj pro operátora velmi jednoduchým. Funguje na principu ‘vystřel a zapomeň,’ systém se ale navíc ukázal být nerušitelným. Dokonce i v případech, kdy je operátor pod velkým tlakem, je prakticky nemožné minout. Všichni naši operátoři byli schopni úspěšně zasáhnout letící cíle po pouhých několika hodinách výcviku,“ říká podplukovník Jan Suchý, velitel 252. protiletadlového raketového oddílu.

Střelby ukázaly, že RBS 70 NG může být úspěšně integrován se systémem české protivzdušné obrany. Jedná se o první případ, když společnost Saab plně začlenila systém RBS 70 NG do existující platformy obrany vzdušného prostoru zákazníka. Průlomem ve smyslu technologie a spolupráce je skutečnost, že systém RBS 70 NG nyní představuje řešení typu ‘plug-and-play’ pro jakéhokoli zákazníka.

„Jedná se o velmi uspokojivý výsledek pro zákazníka, společnosti Saab a Retia a systém samotný. Tyto úspěšné střelby dokazují, že RBS 70 NG je moderním a vysoce flexibilním pozemním systémem protivzdušné obrany se schopnostmi na úrovni světového lídra. Je vyvinut pro jakoukoli bojovou situaci a je bez pochyby systémem, který mění hru na bojištích a který zajistí kritický náskok mezi celým spektrem pozemní protivzdušné obrany,“ říká ředitel divize Dynamics ve společnosti Saab Görgen Johansson.

Systém protivzdušné obrany na velmi krátkou vzdálenost (VSHORAD) RBS 70 NG od společnosti Saab se svojí plně integrovanou schopností neustálého zachycení všech cílů byl vyvinut pro nejnáročnější bojové situace protivzdušné obrany. Jeho integrované vidění, vylepšené pomůcky operátora raket, nepřekonatelný rozsah a nerušitelný laserový zaměřovač společně vytvářejí systém disponující nejlepšími schopnostmi na světě.

Systém vidění u nového RBS 70 NG může být použit u mnoha konfigurací systému od přenosného systému protivzdušné obrany (MANPADS) po systémy protivzdušné obrany integrované s vozidly a ovládané posádkou nebo dokonce vzdáleně. Systém vidění je navržen tak, aby mohl být použit v kombinaci se všemi stávajícími a budoucími generacemi raket z produktové rodiny RBS 70. 


Dnes je 10. 12. 2018 20:58

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP