Portál Defence & Security Catalogue

Česky  English

Obrat českých zbrojních firem stagnuje na úrovni 10 miliard Kč

PUBLIKOVÁNO: 03/06/2013

Obrat českých firem v oblasti vojenského materiálu v posledních letech stagnuje na úrovni zhruba deseti miliard ročně. Na export jde zhruba polovina. ČTK to na veletrzích bezpečnostních technologií IDET a PYROS/ISETv Brně řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek.

České firmy se podle asociace kvůli nízké poptávce v tuzemsku orientují zejména na export. „Bohužel zde naráží na neochotu ministerstva zahraničních věcí dát souhlas s některými exporty vojenského materiálu," uvedl Hynek. Podle Hynka růstu oboru brání také problémy s udělováním tranzitních licencí okolními zeměmi na přepravu vojenského materiálu z ČR námořní cestou. „To, že nemáme volný přístup k moři, spolu se zbytečně přísným systémem udělování národních exportních licencí, může snižovat náš export až o 30 procent," uvedl Hynek.

Hynek také uvedl, že české ministerstvo obrany v některých případech poptává zahraniční výrobky, přestože existuje ve stejném oboru kvalitní český výrobce. „Máme firmy, kde až 99 procent jejich obratu tvoří export a na tuzemském trhu se prosazují s velkými obtížemi. Přitom se bez tuzemské reference exportuje jen velmi těžko," uvedl Hynek. Podle údajů asociace zaměstnávají české zbrojařské firmy asi 25.000 lidí, z toho 5000 přímo ve výrobě. Před rokem 1989 pracovalo v oboru 150.000 lidí. „Vysoký podíl tvoří vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci, kterých je asi 20 procent," uvedl Hynek.

Veletrh IDET se konal v Brně. Společně s veletrhy PYROS/ISET se na akci představilo dohromady 399 firem z 29 zemí. Zájem vystavovatelů byl zhruba o třetinu nižší než před dvěma lety, kdy se obě akce konaly naposledy. Jednu z největších expozic na veletrhu měla česká armáda, která letos slaví 20 let existence.

Autor: ČTK


Dnes je 10. 12. 2018 21:05

EUR/CZK 25,87 | USD/CZK 22,64

Newsletter

AOBP